RIZA SARRAF DAVASINA 'YENİ GİZLİ' DOSYALAR EKLENDİ!

İran yaptırımlarının delinmesiyle ilgili ABD'de görülen Rıza Sarraf davasında, Halkbank'ın itirazı ile nihai karar öncesi iki yeni gizli dosya davaya eklendi...
Haberin yayılanma tarihi:07 Nisan 2023, Cuma

YENİ GELİŞMELERE İŞARET

Davanın başından itibaren gizlilik kaydıyla eklenen dosya sayısı 50’yi aştı. Sarraf davasında, 2015 yılından bugüne kadar toplam 722 dosya girişi yapıldı. Amerika'nın Sesi'nden Can Kamiloğlu'nun haberine göre; Sarraf davasında 2022 yılının Haziran ve Mart ayında sadece ikisi gizli dosya olan toplam üç işlem yapılmıştı. Hukukçular, uzun bir süre sonra dava arşivine yeniden iki gizli dosyanın birden girmesiyle Sarraf davasında yeni gelişmelerin olabileceğine işaret etti.

SARRAF 6 YILDIR SANIK SANDALYESİNE OTURMADI

2016 yılında Rıza Sarraf’ın Miami’de tutuklanmasıyla hem Türkiye hem de ABD basınının ilgisini çeken davaya, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla ve Halkbank sanık olarak eklenmişti.

Hakan Atilla’nın yargı sürecinde Sarraf, hakkındaki tüm suçlamaları kabul edip, duruşmalarda tanık olarak dinlenmişti. 2019 yılında dava dosyasına sanık olarak eklenen Halkbank’ın, bir kamu kuruluşu olarak ABD’de yargılanamayacağı iddiası alt mahkemelerde reddedilmiş, Halkbank son çare olarak ABD Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. ABD Anayasa mahkemesi, 17 Ocak’ta yapılan duruşmada tarafları dinlemiş ve nihai kararını sonra vereceğini açıklamıştı.

Rıza Sarraf davasında hukukçuların dikkat çektiği farklı iddialar arasında, Anayasa Mahkemesi’nin Halkbank’ın yargı sürecinin başlaması yönünde olası bir kararı sonrasında Sarraf’ın yeniden tanık sandalyesine oturabileceği ihtimali yer alıyor.

Hukukçular, hakkındaki tüm suçlamaları kabul eden Sarraf’ın 6 yıl geçmesine rağmen henüz hakim karşısına çıkartılmayıp, kabul ettiği suçlamalarla ilgili bir cezanın verilmemesini “oldukça şaşırtıcı ve hukuki teamüllerin dışında” olarak değerlendiriyor.

"İTİRAFLARI DEVAM EDEBİLİR"

ABD ceza yasalarına göre suçunu itiraf eden bir sanığın mutlaka belirlenen bir duruşma gününde kabul ettiği suçlarla ilgili cezalandırılması gerekiyor. Hukukçuların farklı bir iddiası da dava arşivinde 50’yi aşan gizli dosyalar arasında yeni iddianameler ve yeni isimler olabileceği yönünde. New York Güney Bölgesi Başsavcılığı’nın, Sarraf davasıyla ilgili yayınladığı iddia ve argümanlarda aralarında o dönem görev yapmış bazı bakanların da isimleri yer almıştı. Hukukçular ayrıca, Sarraf’ın itiraflarının halen devam etme ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirtiyor.

BJK ESKİ BAŞKANI SARRAF ÜZERİNDEN PARA AKLADI İDDİALARI;

Gazeteci İlhan Tanır, savcı Bharara ofisinden sızan bilgilere dayandırdığı daha önce yayınladığı habere göre Zarrab paranın bir kısmını Türkiye’de Beşiktaş kulübü ile anlaşıp menajerlik ve reklam şirketi üzerinden aklamıştı. İddiaya göre Zarrab usulsüz futbolcu transferleri ve sponsorluk anlaşmalarıyla hem kulübe katkı verdi, hem de parasını akladı iddialarına yer vermişti. (Oda Tv)

Savcı Bharara'nın İddiasına Göre Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'da Bu Trafikten Faydalandı

Cumhuriyet 

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 9 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Yeni Sitemizi Beğendiniz mi?
 
haber yazılımı: buki