TÜRK FUTBOLU İÇİN BÜYÜK TEHLİKE KAPIDA!

Dört büyükler, Avrupa'ya gidemeyebilir...
Haberin yayılanma tarihi:07 Ocak 2023, Cumartesi

Yeni Yayınlanan Kulüp Lisans Ve Finansal Sürdürülebilirlik Talimatı'na Göre Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor'u Büyük Bir Tehlike Bekliyor;

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), daha önceki adı Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play olan talimatı 30 Aralık 2022'de isim değiştirerek yayınladı. Kulüp Lisans ve Finansal Sürdürülebilirlik Talimatı ismiyle yürürlüğe giren düzenleme ise kulüplere birçok yeni şart getiriyor. Golvarmi sitesinden Emrah Kayalıoğlu'nun yazısına göre talimatın 91. maddesindeki net öz sermaye kuralı birçok kulübün başını yakabilir. Kurala göre kulüplerin net öz sermayesinin pozitif ya da 31 Aralık tarihinde bir yıl önceki rakama göre en az yüzde 10 oranında düzelmiş olması gerekiyor.

4 Büyüklerin Pozitif Öz Sermaye Göstermesi Çok Zor

Net öz sermaye, kurumun varlıklarından tüm borçlar düşülerek hesaplanıyor. Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un borç durumu göz önüne alındığında, pozitif rakama ulaşmak çok zor gözüküyor. 4 büyüklerin yüzde 10 düzelme için büyük çaba harcaması gerekiyor.

Öz Sermaye Cezası: Kadro Kısıtlaması Ve Lisans İptali 

Talimata göre öz sermaye kuralını yerine getiremeyen takımlara 2024-25'te UEFA'da kadro sınırlaması cezası verilecek. 2025-26 sezonundan itibaren bu kuralı ihlal edenlere UEFA lisansı verilmeyecek ve o takım Avrupa Kupaları'na katılamayacak.

Ulusal Lisansta Önce İhtar Sonra Kısıtlama

Ulusal lisans içinse öz sermaye kuralının ihlali 2024-25'te ihtar alınmasıyla sonuçlanacak. 2025-26'dan itibaren kuralı ihlal edenlere kadro sınırlaması cezası verilecek.

Mali Kriterlere Eklenen Diğer Maddeler

Talimatta net öz sermaye kuralının yanı sıra ödeme gücü, istikrar ve maliyet kontrol gereksinimleri gibi kriterler de bulunuyor. Ödeme gücü gereksinimleri, futbol kulüplerine, personele, SGK ve vergi dairesine, UEFA ile TFF'ye vadesi geçmiş borcun bulunmaması anlamına geliyor.

İstikrar Ve Maliyet Kontrol Gereksinimleri

İstikrar gereksinimlerinde futbol kazançlarında kabul edilebilir sapma oranlarının içinde kalmak gerekiyor. Maliyet kontrol gereksinimlerinde kadro maliyet oranı kavramı karşımıza çıkıyor. Personel ücret giderleri ve amortismanlar toplamının gelir+transfer kar/zararına oranı yüzde 70 ile sınırlı. Bu kural 2023-24'te yüzde 90, 2024-25'te yüzde 80 olarak uygulanacak.

Ulusal Lisans İçin Maliyet Kontrol Gereksinimi Yok

Avrupa lisansı alabilmek için kulüplerin ödeme gücü, istikrar ve maliyet kontrol gereksinimleri yerine getirmesi gerekiyor. Ulusal lisans içinse maliyet kontrol gereksinimlerine bakılmıyor.

Ajansspor

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 8 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Yeni Sitemizi Beğendiniz mi?
 
haber yazılımı: buki