'ADAY OLACAĞIMI SÖYLEYİNCE BİRİLERİNİN ADAMI OLDUM!'

BJK Başkan adayı Serdal Adalı, Asist Analiz YouTube kanalında Candaş Tolga Işık'ın konuğu oldu...
Haberin yayılanma tarihi:28 Kasım 2023, Salı

''GERGİNLİĞİN SEBEBİ HASAN ARAT'TIR''

"Hasan Bey'i Adana'dan uzun yıllardır tanıyorum. Basketbola başladığı zamanları da bilirim. Daha sonra hem kardeşleri, hem rahmetli abisi çok sıkı bir arkadaşlık grubu içinde olduk. Adaylık sürecimle birlikte başlayan bir gerginlik var. Gerginliğin sebebi direkt Hasan Bey'dir, Hasan abimdir de diyemiyorum. Çünkü bir sene önce başlayan "beraber yürütelim" teklifleriyle en az 5-6 defa da buluştuk. Kendisinin aday olacağını söyledi, bana da ikinci başkanlık teklif etti. Geçtiğimiz sene Eylül - Ekim gibi bir şeydi, seçimden 3-4 ay anca geçmişti. Hatta ilk söylediğinde "biraz erken değil mi, 3 ay önce seçim vardı demezler mi adama" dedim. Benim adaylığımı açıklamamdan bir hafta on gün öncesine kadar da görüşüyorduk, yine beraber yürüme konusunda ısrarcıydı.

'ADAY OLACAĞIMI SÖYLEYİNCE BİRİLERİNİN ADAMI OLDUM!'

Ben ilk söylediğinde de "bir yönetimde yer almak istemiyorum, kısmet olursa son bir adaylık düşünüyorum, onda da tek başıma girmek istiyorum Hasan abi" dedim. Bunu ilk seferde de söyledim. Sonra tekrar tekrar buluştuk, ben her seferinde düşünmediğimi ve nedenlerini de kendisine izah ettim. Geldiğimiz şu noktada çok da güzel sözler söyledi. Kötü günlerde hep yanımızda oldu, inkar edemem. Geldi ziyaret etti. O tarihe kadar Hasan Arat, Serdal Adalı beraber girsin diyen özellikle sosyal medyadaki arkadaşlar; ben ne zaman ki aday olacağım dedim, akabinde onun adamı, bunun adamı oldum. 

'KİMDEN, NEYİN İZNİNİ ALACAĞIM?'

Hasan Bey birkaç yerde "plazalarda dizayn ediliyor" falan dedi. Özellikle kim dizayn ediyor, kim gitmiş, o tarihte Emre Bey'in de adaylığı gündemdeydi, onu mu kast ediyor? Beni kast ediyorsa ne plazalarda kimseyle buluştum, ne gittim. Ne münasebet! Ben neyin iznini alacağım? İlk defa seçime girmiyorum. Bir Fikret Başkan'a karşı girdim, o zaman da Demirören'in devamı denildi ama açıkça söyleyeyim, girdiğim iki seçimde de desteğini ne gördüm ne hissettim. Zaten destekleyip birine kazandırabilecek gücü olsa Demirören'in, herhalde ilk koyduğumda seçilirdim. Genel kurul üye sayısı çoğaldıkça büyük ihtimal 11 bin kişi seçime gelecek, böyle bir durumda onun istediği gelecek, bunun istediği gelecek gibi bir durum yok.

'ÇEBİ YÖNETİMİNİN İLETİŞİM VE FUTBOL MÜHENDİSLİĞİ KÖTÜ'

Sayın Çebi televizyona çıktı. Hasan Bey'le aralarında bir sıkıntı var. Tabi ona yüklendikçe sürekli beni destekliyor intibası doğuyor. Maalesef seçimlerde oluyor. İlk başta Çebi ve yönetimine noktasal eleştirileri en fazla yapan adam benim. Bir kere bu seneki futbol takımı ve iki senedir iletişimdeki kopukluklar... Camiadan kopmalar, taraftarla arasındaki iletişim tamamen kopmuş, bir şeyler üretip camiaya sunma konusunda yaptıkları hiçbir şey yok. En son içinde olduğumuz sezonda yaptıkları kadro mühendisliği benim bugüne kadar gördüğüm en kötü mühendislik. Mehmet Hoca, Rıza Hoca buluştuğumuzda, hoca bir tablı çıkarmış, 8 tane Afrika Kupası'na gidecek futbolcu var. Hiç mi düşünmediniz 8 tane oyuncu bu takımdan gittiğinde biz ne yapacağız diye? Bir noktada yerli sıkıntısı var, diğer noktada fuzuli yabancı fazlalığı var.

Beşiktaş konusu olduğunda gündeme geliyor. Yıldırım Demirören'le en son ne zaman görüştük hatırlamıyorum açıkçası. Benim Demirören'in, Çebi'nin desteğine ihtiyacım var mı? Ben de bu camiada Serdal Adalı'yım, niye gidip destek isteyeyim?

'HASAN ARAT BORCU ÖDEYECEĞİNE TEMİNAT VERSİN ADAYLIĞI HEMEN BIRAKIRIM'

Hasan Bey'in lansmanını izledim. Muhteşem bir şov olmuş. Ben de Beşiktaş'ın sorunlarına ilaç olacak projeler bekledim ama en başta bir aplikasyondan bahsetti. Aynı projeyi Burak Elmas Bey söylemiş, rakamlar dahi ayn, 25 milyon Euro. Bire bir projeler, yapılan işler aynı. Ben de araştırdım, Barcelona da dahil dünyada böyle bir gelir sağlayan bir futbol kulübü yok aplikasyondan. 3-3,5 milyon Euro geliri var deniyor Barcelona'nın. Onu gördükten sonra 4 senede Beşiktaş'ın 230 milyon Euro borcunun aplikasyonla ödeneceğini iddia ediyor. 4,5 senede bu borcu ödeyeceğinin garantisini versin, bir teminat mektubu versin Divan Başkanlığı'na, ben hemen yarın bırakırım, nerede istiyorsa da orada görev yaparım. Şu anda 3-4 tane büyük holdingte profesyonel olarak görev alıyor, içlerinde bir tane de banka var, çok zorlanmaz öyle teminat mektubu almak için. Yarın sabah 200 milyonluk teminat mektubunu Divan Başkanlığı'na bıraksın, üstünü ben tamamlarım merak etmesin, ben hemen yarın çekileyim. Başkan olacağım diye, seçim kaybettim diye, bakıyorum Hasan abiye, hala 2001 seçimlerindeki kaybettiği seçimin hesaplaşmasının peşine düşmüş. Eski başkanlar Serdal'ı destekliyor algısı yaratmaya çalışıyor ama inşallah bu sefer inanmaz camia.

''BEŞİKTAŞ'A SPONSOR ÇOK''

Geçtiğimiz dönem ben de çok bekledim, alttan gelen çocukları Beşiktaşlı yapabilmek için bizim bir starımız olması lazım. Her dönem oldu. 3 tane transfer yaptılar, maliyeti 13 milyon Euro. 13 milyon Euro harcadıkları transferler de şu anda oturuyor, fayda sağlamıyor. Ya bunu yapana kadar gitselerdi, 10 milyon Euro mu Talisca'nın maaşı? O noktada onun üstünü tamamlarım, tamamlatırım, sponsor bulurum, kulübe yük getirecek manada söylemiyorum, ben hallederim dediğim nokta o. Diğer kulüpler nasıl yapıyor? Sponsor bulmaksa, Beşiktaş'ta sponsor olacak o kadar çok iş insanı var ki.... Yeter ki gidip o iletişimi iyi kurun, insanları bir araya toplayın, sahiplenin, onlar da kulübü sahiplensin. Geçmişte bu tip sponsorluklar düzgün kullanılmadığı için insanlar uzak duruyor bu işten. Alınan sponsorlukların yerinde kullanıldığını görürse insanlar, çok sponsor olacak insan var Beşiktaş'a.

Kasa kolaylığının da ucu bir yerden sonra kaçıyor. Beşiktaş'ın başkanı da hazırlığını yapacak çünkü çok güneşli bir mali tablo yok ortada. Önümüzdeki aydan itibaren balon ödeme dediğimiz ödemeler var ve bunu ödemezsek eski faizlerden ödenen o hakkımızı kaybedeceğiz.

'CAMİA İSTEDİ BENDE ADAY OLDUM'

Sakarya maçından önce Mehmet Hoca, Rıza Hoca, ben bir araya geldik. Ben burada gençleri göreyim, Samsunspor maçından sonra nereler eksik, nerelere ihtiyacımız var, konuşalım dedi. Üç aşağı beş yukarı nerelerde aksadığımız belli. Transferle ilgili on gündür araştırıyoruz, soruyoruz. Devre arasında yapacağımız transfer zor transfer. Bir de gelip takımda oynayacak.

Ben camiadan gelen istekle aday oldum. Ben de soruyorum o zaman, 23 senedir ortada olmayan Hasan Arat neden geldi aday oldu? Ben 13 senedir camianın içindeyim, aday oluyorum, ikinci başkan oluyorum... 

Quaresma ile konuşuyoruz. Jübile yapmaya getireceğiz.

Finans sektöründen işinde çok başarılı arkadaşlarımız yönetim kurulunda olacak. Eski başkanların isteğiyle yönetime girmiş 1 kişi yok ve öyle bir talep de yok, şunu yönetime al diye ne aradılar nebunun lafını ettiler. Hasan Bey'in listesinde yok mu eski yönetimlerden? Var işte, Mete Vardar birilerinin devamı mı? Mete kendine has, işinde gücünde, başarılı, futbolu bilen bir arkadaş. Mete'yi bizim tarafa alalım deseydik Mete de matruşka olacaktı. Matruşka lafına kızmaktan öte üzülüyorum. Bu camiaya yakışan bir söylem değil bu, çok ayıp bir şey.

Fikret Orman - Çebi süreci camiaya zarar veriyor. Al birini vur ötekine... 6,5 sene birlikte görev yaptılar, son 6 ayında ben vardım ama maalesef bu algılarla Fikret Orman’ın devamı ben oldum, seçim kaybettim. Şu anda müthiş bir tepki var, ben de tepki gösteriyorum Çebi'ye. Son televizyon programında devamlı Hasan Bey'in üzerine yürüdü etti, insanlar da senin için kötü bir şey söylemedi dedi. Ya ne yapalım şimdi, kötü bir şey osla Çebi'nin söylemeyeceğini düşünebiliyor musunuz siz? Şöyle bir açıp baksınlar, ne kadar o beni eleştirmiş, ne kadar ben onu eleştirmişim. Psikoloğa gitsin dedim, daha ne diyeyim ya? 

Ahmet Nur Çebi Hasan Arat'ı hedef alarak beim kampanyama zarar veriyor. Kasıtlı yapıyor mu yapmıyor mu bilemem ama durum bu işte, ortada.

Sosyal medyada değil, genel kurulda yapılan anketlerde çok daha farklı sonuçlar çıkar. En az yüzde 30 fark var. En son Fikret Başkan bir kamuoyu araştırması yaptırmıştı. Orada bir soru da Fikret Orman'dan sonra hangi başkanı görmek istersiniz sorusuydu. Sokakta sorduklarında açık ara Serdal Adalı vardı ama genel kuruda bu farklı tecelli ediyor.

Eskiden 5000 - 8000 aralığında oy kullanıldığı zaman adam "benim 150 oyum var" diyordu. Artık 11 bin kişinin oy kullandığı yerde bu söylemlerin esamesi bile okunmaz. O perde kapandı mı insanlar Allah'la baş başa kalıyor, vicdanını dinliyor, ona göre oy veriyor. Ben de   15-20 kişiyi üye yapmış olabilirim. İyi arkadaşım, iş adamı, üye değil, ya olur mu öyle şey diyerek üye yaptığım 15-20 kişi çıkar. 

1000 oy 2000 oy var diyen adam zaten gitsin aday olsun, yok öyle bir şey. Hasan Bey de "dernekler oyunu satıyor" falan... Yok öyle bir şey, dernek yapısı yüzde 80 değişmiş. Şimdi dernekler loca alıyor, amatör şubeye sponsor oluyor. Bundan 15 sene önce yapı çok farklıydı. Hasan abi de herhalde orada kalmış. Dernek Başkanı Arat'ı destekliyoruz dedi diye 500 kişi gidip Hasan Arat'a veya bana oy mu atacak?

Federasyon Başkanı şu ortam varken zaten gelmez, geleceğini sanmıyorum. Özür olmadan bu iş toparlanmaz. Gelmemesini de tavsiye ediyorum. Bu iş zaten parmaktan önce masaya vurmayla başladı. Beşiktaş Başkanı o gün tepkisini çok daha belirgin, çok daha sert bir şekilde ortaya koysaydı iş bu raddeye gelmezdi. Şu noktaya gelmesinin imkanı olmazdı. Beşiktaş'ın evinde, yerinde, Beşiktaş başkanına bu şekilde konuşması bile ayıp. Bu taraftar kendi başkanına bağırıyor, size mi bağırmayacak. Dediğim gibi özür borcu var bu camiaya, borcunu yerine getirmediği sürece de stada gelmesini tavsiye etmiyorum.

BİR YÖNETİCİSİNİ DAHA AÇIKLADI

Değerli Beşiktaş Camiası;

Kadromuzu tanıtmaya devam ediyoruz. Ekonomi alanında uluslararası çalışmaları ile dikkat çeken ve uluslararası ödüller alarak ülkemizi gururlandıran başarılı bilim insanı Prof. Dr. Ufuk Akçiğit yönetim kurulumuzda Yönetim Kurulu Üyesi olarak yer alacaktır. Kendisinin ekonomi alanındaki çalışmaları ve araştırmaları bize çok destek olacaktır.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 3 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Yeni Sitemizi Beğendiniz mi?
 
haber yazılımı: buki