19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI BEŞİKTAŞLI'NIN HAKLI GURURUDUR!

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş destanının büyük nişanesi 19 Mayıs tarihi, Siyah-Beyazlı kulüp için başka bir gurur vesilesini de temsil ediyor...
Haberin yayılanma tarihi:19 Mayıs 2024, Pazar

''ATATÜRK SPOR GÜNÜ'' ORGANİZE EDİLMELİ TEKLİFİ BEŞİKTAŞTAN GELDİ;

19 Mayıs ilk defa 24 Mayıs 1935’te "Atatürk Günü" adı altında kutlandı. Zira 19 Mayıs, Atatürk'ün Samsun'a çıkarak Milli Mücadele'ye ilk adım attığı gündü. Atatürk’e “Atatürk Spor Günü” organize etmeye karar veren Beşiktaş Jimnastik Kulübü, 1935 Mayıs ayı içinde Galatasaray ve Fenerbahçe kulüpleri ile bir toplantı düzenleyerek, bu fikri ortaya attı ve diğer kulüpler de katıldı.

24 Mayıs 1935 günü bu bayram münasebetiyle, Fenerbahçe Stadı’nda yapılacak hareketleri seyretmek üzere 20 binden fazla seyirci toplandı. O gün müsabakalardan önce yapılan resmi geçitte, başta 100’ü aşkın sporcu kadrosuyla Beşiktaş, onu takiben Fenerbahçe ve Galatasaraylı sporcular yürüyüş geçidi yaptılar.

Beşiktaş’ın kurucularından Ahmet Fetgeri Bey, “Atatürk Günü”nün tüm Türk Gençliği’ne maledilebilmesi için 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı adı altında ve her yıl yapılmasını teklif ediyorum" diyerek her yıl bu şekilde kutlama yapılmasını önerdi. 20 Haziran 1938 tarihli kanunla "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı sonraki yıllarda "Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" adını aldı.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 1 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Yeni Sitemizi Beğendiniz mi?
 
haber yazılımı: buki